Правна и икономическа информация

В този раздел ще публикуваме актуална правна и икономическа информация, както и текстове на закони, наредби, инструкции, формуляри, бланки и други полезни документи .

ЗАКОН 
ЗА СЪХРАНЕНИЕ И ТЪРГОВИЯ СЪС ЗЪРНО 
(Обн., ДВ, бр. 93 от 11.08.1998 г.; изм. с § 4 от Закона за деноминация на лева - бр. 20 от 05.03.1999 г.; изм. и доп., бр. 101 от 2000 г.; изм., бр. 9 от 2003 г.; изм. и доп., бр. 58 от 2003 г., бр. 69, изм. ДВ бр. 105/2005 г., изм. доп. ДВ бр. 30, бр. 34, доп. бр. 55/2006г.)

Глава първа ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. Този закон урежда условията за съхранение и търговия със зърно, правомощията на държавните органи и правата и задълженията на физически и юридически лица, които осъществяват тези дейности.
Чл. 2. Законът има за цел създаване на условия за:
1. устойчиво развитие на зърнопроизводството и зърнопреработката;
2. стабилизиране на зърнения пазар в страната;
3. (отм., ДВ, бр. 69 от 2005 г.).

Глава втора
ДЪРЖАВНИ ОРГАНИ

Чл. 3. (Изм., ДВ, бр. 101 от 2000 г.) Министърът на земеделието и горите провежда държавната политика в областта на зърнопроизводството, търговията и съхранението на зърно и зърнопреработката.
Чл. 4. (1) (Изм., ДВ, бр. 101 от 2000 г., бр. 58 от 2003 г.) Създава се Национална служба по зърното и фуражите като специализирана административна структура към министъра на земеделието и горите.
(2) (Доп., ДВ, бр. 101 от 2000 г.; изм., бр. 58 от 2003 г.) Националната служба по зърното и фуражите:
1. предлага за лицензиране публични складове за зърно;
2. регистрира зърнохранилища;
3. контролира лицензираните публични складове за зърно и регистрираните зърнохранилища;
4. регистрира и контролира търговците на зърно за спазване изискванията на закона;
5. контролира съответствието на предлаганите на пазара зърнени продукти и фуражи;
6. издава сертификати за съответствие при внос и износ на зърно и зърнени продукти;
7. проверява количеството и качеството на зърното при държавна интервенция на пазара;
8. осъществява контрол на фуражите съгласно Закона за фуражите.
(3) (Нова, ДВ, бр. 101 от 2000 г.; отм., бр. 58 от 2003 г.).
(4) (Предишна ал. 3, ДВ, бр. 101 от 2000 г.; изм., бр. 58 от 2003 г.) Националната служба по зърното и фуражите има териториални звена.
(5) (Предишна ал. 4, изм., ДВ, бр. 101 от 2000 г.; изм., бр. 58 от 2003 г.) Организацията, функциите и числеността на персонала на Националната служба по зърното и фуражите се уреждат с правилник, издаден от министъра на земеделието и горите. В правилника се определят броят и териториалният обхват на дейност на териториалните звена.
Чл. 4а. (Нов, ДВ, бр. 58 от 2003 г.)
(1) Средствата за извършване дейността на Националната служба по зърното и фуражите се осигуряват ежегодно чрез бюджета на Министерството на земеделието и горите, както следва:
1. субсидии от държавния бюджет;
2. собствени приходи от:
а) лицензиране на публични складове за зърно, регистриране на зърнохранилища, търговци на зърно и контрол върху тях;
б) контрол за съответствие на зърното, зърнените продукти и фуражите;
в) одобряване и регистриране на производители и търговци на фуражи;
г) издаване на сертификати за съответствие при внос и износ на зърно и зърнени продукти;
д) издаване на протоколи от изпитване и сертификати за качество на зърното и фуражите;
е) извършване на справки и издаване на документи от регистрите, водени от службата;
ж) глобите и имуществените санкции, налагани по този закон и по Закона за фуражите;
з) издаване сертификати за съответствие при внос и износ на комбинирани фуражи и фуражни суровини.
(2) При осъществяване на дейностите по ал. 1, т. 2 Националната служба по зърното и фуражите събира такси в размер, определен с тарифа на Министерския съвет.

Глава трета
СТРАТЕГИЧЕСКИ РЕЗЕРВ ОТ ЗЪРНО 
(Отм., ДВ, бр. 69 от 2005 г.)

Чл. 5 - 7. (Отм., ДВ, бр. 69 от 2005 г.).

Глава четвърта
ПУБЛИЧНИ СКЛАДОВЕ ЗА ЗЪРНО И ЗЪРНОХРАНИЛИЩА

Чл. 8. Влогоприемател по договор за влог на зърно е лице, което е публичен склад за зърно, или собственик, или наемател на зърнохранилище.
Чл. 9. (1) (Изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Публичният склад за зърно е дружество с ограничена отговорност, акционерно дружество или командитно дружество с акции, с предмет на дейност: съхранение на вложено зърно и издаване на складови записи.
(2) Минимално изискуемият капитал за учредяване на публичен склад за зърно е 100 000 лв.
(3) (Изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Публичният склад за зърно трябва да притежава складова вместимост за не по-малко от 1500 т зърно.
(4) (Изм., ДВ, бр. 101 от 2000 г., бр. 69 от 2005 г.) Публичният склад внася депозит или предоставя неотменяема банкова гаранция в размер 10 лв. за всеки тон от складовия му капацитет в полза на Министерството на земеделието и горите. Лицензията се прекратява с изтичане срока на депозита и на банковата гаранция.
(5) (Изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Депозитите и банковите гаранции по ал. 4 служат за гарантиране вземанията на влогодателите и легитимираните държатели на складови записи.
(6) (Отм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.).
Чл. 9а. (Нов, ДВ, бр. 58 от 2003 г.)
(1) Публичните складове за зърно в едномесечен срок от лицензирането им са длъжни да се включат в компенсационен фонд.
(2) Компенсационният фонд гарантира вземанията на влогодателите по договори за влог на зърно и на легитимираните държатели на складови записи, издадени от публични складове, участващи в тях.
(3) Условията и редът за създаване на компенсационни фондове по ал. 1, както и техните функции се определят с наредба на Министерския съвет.
Чл. 9б. (Нов, ДВ, бр. 69 от 2005 г.)
(1) Учредените компенсационни фондове се регистрират в Националната служба по зърното и фуражите.
(2) Прекратяване на компенсационен фонд и на участие в него се извършва с одобрението на министъра на земеделието и горите, освен при отнемане или неподновяване на лицензията на публичния склад. Отказът на министъра на земеделието и горите да одобри прекратяване на фонд или на участие в него подлежи на обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс пред Върховния административен съд.
Чл. 10. (1) Публичният склад за зърно не може да бъде поръчител, залогодател, както и гарант по заеми на трети лица.
(2) (Нова, ДВ, бр. 69 от 2005 г.) При прехвърляне правото на собственост и при учредяване на ипотека върху складовите помещения управителят на публичния склад подава в Националната служба по зърното и фуражите искане, към което прилага информация за финансовото състояние и за задължението, което обезпечава. В 7-дневен срок от подаване на искането Националната служба по зърното и фуражите разрешава прехвърлянето на правото на собственост или учредяването на ипотека върху складовите помещения или прави мотивиран отказ.
(3) (Доп., ДВ, бр. 58 от 2003 г.; предишна ал. 2, бр. 69 от 2005 г.) Публичният склад за зърно може да прехвърля правото на собственост върху складовите си помещения и да учредява ипотека върху тях само с разрешение на органа, който го е лицензирал. Ипотека, учредена без съгласието на лицензиращия орган, няма действие по отношение на влогодателите и легитимираните държатели на складови записи.
(4) (Предишна ал. 3, ДВ, бр. 69 от 2005 г.) Публичният склад за зърно и управителят на зърнохранилище са длъжни да застраховат складовите помещения срещу пожар, наводнение и земетресение.
(5) (Предишна ал. 4, ДВ, бр. 69 от 2005 г.) Застраховката на вложеното зърно в публичните складове за зърно се извършва съгласно чл. 575, ал. 4 от Търговския закон.
Чл. 10а. (Нов, ДВ, бр. 58 от 2003 г.)
(1) Зърнохранилището е физическо или юридическо лице, собственик и/или наемател на силоз, отделно стояща силозна клетка или склад, съоръжени с необходимото технологично оборудване за извършване на технологична дейност със зърно - приемане, обработка, съхранение и експедиция.
(2) (Доп., ДВ, бр. 69 от 2005 г.) Зърнохранилищата водят регистър на договорите за влог на зърно по ред, определен с наредба на министъра на земеделието и горите.
Чл. 11. (1) (Изм., ДВ, бр. 101 от 2000 г., бр. 58 от 2003 г.) Публичните складове за зърно се лицензират от министъра на земеделието и горите по предложение на Националната служба по зърното и фуражите.
(2) (Нова, ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Националната служба по зърното и фуражите предлага за лицензиране публични складове и регистрира зърнохранилища, които отговарят на следните технологични изисквания:
1. вместимостите за съхранение на зърно да са здрави, механично почистени, проветриви, без специфичен мирис, дезинфекцирани, дезинсектицирани и дератизирани и безопасни за достъп и проверка на зърното в тях;
2. вместимостите за съхранение на зърно да са оборудвани със съоръжения и апаратура за измерване на температурата и съдържанието на влага в зърното;
3. да е оборудван с подходящи измерващи устройства (кантари), които се поддържат в пълна изправност и са метрологично заверени. Устройствата да са инсталирани така, че цялото зърно да се претегля при приемане и напускане;
4. отделенията на вместимостите за съхранение да са номерирани така, че ясно да се виждат пространството и клетката, за която се отнася номерът;
5. публичният склад за зърно да разполага с оборудвана лаборатория за окачествяване на зърното;
6. зърнохранилище с капацитет над 3000 т да разполага с оборудвана лаборатория за окачествяване на зърното;
7. да разполага с технологична инструкция за съхранение на зърното.
(3) (Предишна ал. 2, изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Редът за лицензиране на публичните складове за зърно, за регистриране на зърнохранилищата, за извършване на контрол върху тяхната дейност, както и за набиране на информацията по чл. 14, ал.  2 се уреждат с наредба на Министерския съвет.
Чл. 11а. (Нов, ДВ, бр. 58 от 2003 г.)
(1) Министърът на земеделието и горите издава лицензия за публичен склад за зърно на лица, които:
1. са регистрирани като търговци съгласно чл. 9, ал. 1;
2. отговарят на изискванията по чл. 9, ал. 1 и 2;
3. разполагат със склад за зърно със складова вместимост не по-малко от 1500 т зърно;
4. са внесли депозит или са предоставили неотменяема банкова гаранция съгласно чл. 9, ал. 4;
5. могат да осигурят условия за съхранение на зърно в съответствие с технологичните изисквания по чл. 11, ал. 2;
6. не са сключвали договори за влог на зърно без лицензия.
(2) Лицата по ал. 1, т. 1 подават до министъра на земеделието и горите чрез Националната служба по зърното и фуражите заявление по образец, утвърден от ръководителя на службата, към което прилагат:
1. (изм. ДВ бр. 34/2006 г.) актуално удостоверение за търговска регистрация;
2. (отм. ДВ бр. 34/2006 г.)
3. копие на документ за правата на собственика върху складовите помещения и справка за вещни тежести и възбрани;
4. (изм., ДВ, бр. 69 от 2005 г.) банков документ, удостоверяващ внесения депозит или предоставената неотменяема банкова гаранция;
5. копия на документи, удостоверяващи сключените застраховки на складовите помещения срещу пожар, наводнение и земетресение;
6. декларация за изпълнение на технологичните изисквания по чл. 11, ал. 2;
7. копие на санитарно разрешително от регионалната хигиенно-епидемиологична инспекция;
8. копие на разрешително от териториалната служба за пожарна и аварийна безопасност;
9. последния годишен счетоводен отчет с всички приложения към него;
10. баланс и отчет за приходите и разходите към датата на подаване на документите за лицензиране;
11. справка за текущите задължения по банкови заеми и тяхното обезпечение;
12. документ за платена държавна такса.
Чл. 11б. (Нов, ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Лицата по чл. 10а, ал. 1 подават до Националната служба по зърното и фуражите заявление по образец, утвърден от нейния ръководител, към което прилагат:
1. (изм., ДВ, бр. 69 от 2005 г.) копия на документите, които доказват правата на собственика или наемателя върху силоза или складовото помещение и справка за вещни тежести и възбрани;
2. копие на документ, удостоверяващ сключената застраховка на складовите помещения срещу пожар, наводнение и земетресение;
3. декларация за изпълнение на технологичните изисквания по чл. 11, ал. 2;
4. копие на санитарно разрешително от регионалната хигиенно-епидемиологична инспекция;
5. копие на разрешително от териториалната служба за пожарна и аварийна безопасност;
6. документ за платена държавна такса.
Чл. 11в. (Нов, ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Когато представените документи по чл. 11а или 11б са непълни или неточни, Националната служба по зърното и фуражите уведомява заявителя по реда на Гражданския процесуален кодекс. Ако в 7-дневен срок заявителят не отстрани пропуските, заявлението се оставя без разглеждане.
Чл. 11г. (Нов, ДВ, бр. 58 от 2003 г.)
(1) Националната служба по зърното и фуражите проверява публичните складове за зърно и зърнохранилищата преди лицензиране и регистриране за наличие на заявените и декларираните обстоятелства.
(2) Националната служба по зърното и фуражите може да изисква от публичните складове за зърно и от зърнохранилищата допълнителна информация във връзка с проверяваните факти.
(3) Когато при проверката по ал. 1 се установят несъответствия с изискванията на този закон, Националната служба по зърното и фуражите може да определи срок за тяхното отстраняване. Ако изискванията не бъдат изпълнени в дадения срок, службата не прави предложение за лицензиране или отказва регистрация.
Чл. 11д. (Нов, ДВ, бр. 58 от 2003 г.)
(1) Националната служба по зърното и фуражите в едномесечен срок от получаването на заявлението за издаване на лицензия, съответно от изтичането на срока по чл. 11г, ал. 3, прави предложение до министъра на земеделието и горите да издаде или да откаже издаването на лицензия.
(2) Предложението за отказ по ал. 1 задължително се мотивира.
Чл. 11е. (Нов, ДВ, бр. 58 от 2003 г.)
(1) Министърът на земеделието и горите издава или отказва издаването на лицензия в едномесечен срок от получаването на предложението на Националната служба по зърното и фуражите.
(2) Отказът за издаване на лицензия се мотивира писмено.
(3) Министърът на земеделието и горите отказва издаването на лицензия, когато:
1. не са спазени изискванията на чл. 11а, ал. 1;
2. при проверката по чл. 11г, ал. 1 се установи, че липсват заявени или декларирани обстоятелства.
(4) Отказът за издаване на лицензия може да се обжалва по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
Чл. 11ж. (Нов, ДВ, бр. 58 от 2003 г.)
(1) (Изм., ДВ, бр. 69 от 2005 г.) Лицензия на публичен склад за зърно се издава за срок до изтичането на срока на внесения депозит или предоставената неотменяема банкова гаранция.
(2) Лицензията се подновява служебно при представяне на нов депозит или неотменяема банкова гаранция в срока по ал. 1.
Чл. 11з. (Нов, ДВ, бр. 58 от 2003 г.)
(1) Националната служба по зърното и фуражите в едномесечен срок от получаването на заявление по чл. 11б регистрира зърнохранилището или отказва регистрация.
(2) Отказва се регистрация на зърнохранилища, когато при проверката по чл. 11г, ал. 1 се установи липса на заявени и/или декларирани обстоятелства.
(3) Отказът за вписване в регистъра може да се обжалва по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
(4) Регистрацията на зърнохранилище е безсрочна.
Чл. 11и. (Нов, ДВ, бр. 58 от 2003 г.)
(1) Министърът на земеделието и горите издава на лицензирания публичен склад за зърно лицензия с регистрационен номер, а Националната служба по зърното и фуражите издава удостоверение за регистрация на регистрираното зърнохранилище.
(2) Притежателят на лицензия или удостоверение може да поставя собствен отличителен знак.
Чл. 12. (Изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.)
(1) Собственикът на публичен склад за зърно е длъжен да уведоми министъра на земеделието и горите за промени в заявените и/или декларираните обстоятелства в 14-дневен срок от настъпването им.
(2) Министърът на земеделието и горите изменя лицензията на публичния склад за зърно в случаите по ал. 1.
(3) Министърът на земеделието и горите отнема лицензията на публичен склад за зърно по предложение на Националната служба по зърното и фуражите или го прекратява по искане на собственика на публичния склад за зърно.
(4) Националната служба по зърното и фуражите предлага отнемане на лицензията, когато:
1. имуществото на публичния склад за зърно спадне под минимално изискващия се капитал по чл. 9, ал. 2;
2. дружеството бъде прекратено, преобразувано или спрямо него бъде открито производство по несъстоятелност;
3. (изм., ДВ, бр. 69 от 2005 г.) публичният склад за зърно извърши някое от действията по чл. 10, ал. 1 или 3 без съгласието на органа, който го е лицензирал;
4. застраховката по чл. 11а, ал. 2, т. 5 не е сключена за текущата година;
5. бъдат нарушени санитарно-хигиенните или противопожарните изисквания за съхранение на зърно;
6. публичният склад не спазва декларираните технологични изисквания;
7. публичният склад не притежава минималната складова вместимост по чл. 9, ал. 3;
8. публичният склад не е изпълнил задължението си по чл. 9а, ал. 1;
9. публичният склад използва складова вместимост, която превишава вместимостта, посочена в лицензията;
10. бъде установено по съдебен ред, че публичният склад е издал документи с невярно съдържание за количеството или качеството на зърното;
11. констатира трайно влошаване на финансовото състояние, което застрашава интересите на влогодателите;
12. (отм., ДВ, бр. 69 от 2005 г.);
13. констатира липса на количества зърно, съхранявано на влог и под складов запис.
Чл. 12а. (Нов, ДВ, бр. 58 от 2003 г.)
(1) (Доп., ДВ, бр. 69 от 2005 г.) Лицата по чл. 10а, ал. 1 са длъжни да уведомят Националната служба по зърното и фуражите за промени в заявените и/или декларираните обстоятелства в 14-дневен срок от настъпването им. При отдаване под наем на част от регистрирано зърнохранилище (силоз, силозна клетка или склад) собственикът на зърнохранилището и наемателят са длъжни да уведомят Националната служба по зърното и фуражите в 14-дневен срок от сключването на договора за наем.
(2) Националната служба по зърното и фуражите изменя регистрацията на зърнохранилището в случаите по ал. 1.
(3) Националната служба по зърното и фуражите заличава от регистъра зърнохранилището по негово искане или служебно.
(4) Националната служба по зърното и фуражите заличава служебно от регистъра зърнохранилището, когато:
1. спрямо него бъде открито производство по несъстоятелност;
2. застраховката по чл. 11б, т. 2 не е сключена за текущата година;
3. наруши санитарно-хигиенните или противопожарните изисквания за съхранение на зърно;
4. не спазва декларираните технологични изисквания;
5. използва складова вместимост, която превишава вместимостта, посочена в удостоверението му;
6. бъде установено по съдебен ред, че е издало документи с невярно съдържание за количеството или качеството на зърното;
7. (отм., ДВ, бр. 69 от 2005 г.);
8. констатира липса на количества зърно, съхранявано на влог.
Чл. 12б. (Нов, ДВ, бр. 58 от 2003 г.)
(1) (Изм., ДВ, бр. 69 от 2005 г.) Националната служба по зърното и фуражите предлага отнемане на лицензията на публичен склад или заличава от регистъра на зърнохранилище при неизпълнение на наложена административна мярка по чл. 32, ал. 1, т. 1.
(2) (Доп., ДВ, бр. 69 от 2005 г.) При отнемане или изтичане срока на лицензията или при заличаване от регистъра публичният склад или зърнохранилището връща на Националната служба по зърното и фуражите документа по чл. 11и, ал. 1.
Чл. 13. (1) (Изм. и доп., ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Националната служба по зърното и фуражите води публични регистри на лицензираните публични складове за зърно и на регистрираните зърнохранилища. Издаването, изменението и отнемането на лицензиите се вписва служебно в регистъра.
(2) (Изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Условията и начинът за воденето, съхраняването и ползването на регистрите се уреждат с наредбата по чл. 11, ал. 3.
Чл. 14. (1) (Доп., ДВ, бр. 58 от 2003 г.; изм., бр. 69 от 2005 г.) Публичният склад и зърнохранилището публикуват в местния вестник и обявяват на видно място лицензията си или удостоверението за регистрация, цените на извършваните от тях услуги, работното време и лице за контакти.
(2) (Изм. и доп., ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Публичните складове за зърно и зърнохранилищата са длъжни периодично, под формата на отчети да предоставят на Националната служба по зърното и фуражите информация за характера и обема на тяхната дейност.
(3) (Нова, ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Информацията по ал. 2 се предоставя всяко тримесечие във форма, определена от Националната служба по зърното и фуражите.
Чл. 14а. (Нов, ДВ, бр. 58 от 2003 г.) При настъпване на застрахователни събития - пожар, наводнение или земетресение, които са нанесли вреди на публичния склад, зърнохранилището или зърното, вложено в тях, публичният склад или зърнохранилището уведомява Националната служба по зърното и фуражите.
Чл. 15. За всички неуредени въпроси от дейността на публичните складове за зърно се прилага глава тридесет и четвърта от Търговския закон.

Глава пета
СКЛАДОВ ЗАПИС ЗА ВЛОГ НА ЗЪРНО

Чл. 16. (1) (Изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Складовият запис за влог на зърно е ценна книга на заповед, издадена от публичен склад за зърно, с която се доказва влагането на зърното и задължението на склада да го върне на легитимирания държател на записа. Публичният склад издава складови записи до размера на лицензирания си складов капацитет.
(2) Складовият запис за влог на зърно е складов запис по смисъла на чл. 577 от Търговския закон.
(3) Складов запис за влог на зърно, издаден от нелицензиран публичен склад, е недействителен.
(4) (Нова, ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Складовите записи за зърно се отпечатват в единна форма, предложена от министъра на земеделието и горите и одобрена от министъра на финансите. Министърът на финансите издава разрешение за отпечатване на складов запис за зърно само в одобрената форма.
Чл. 17. (1) Складовият запис за влог на зърно се издава въз основа на складовия регистър и се състои от стоков запис и заложен запис. Стоковият запис и заложният запис за влог на зърно са ценни книги на заповед.
(2) Двете части на складовия запис за влог на зърно трябва да съдържат освен реквизитите по чл. 577, ал. 2 от Търговския закон и:
1. наименованието "Складов запис за влог на зърно";
2. (изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.) мястото и номера на склада, в който се съхранява зърното;
3. годината на реколтата и качеството на зърното.
(3) (Нова, ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Публичният склад може да откаже да издаде складов запис съгласно чл. 577, ал. 4 от Търговския закон само когато вложеното зърно не отговаря на изискванията на нормативен акт или на националните стандарти.
(4) (Нова, ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Вписаното в складовия запис количество зърно е със съответната бонификация или рефакция съгласно договора за влог и складовия регистър по чл. 574 от Търговския закон.
(5) (Предишна ал. 3, доп., ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Складовият запис за влог на зърно се издава от публичния склад въз основа на протокол за приемане и договора за влог на зърното, в който се отразяват неговият вид, количество, качество и състояние и складовия регистър.
(6) (Предишна ал. 4, ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Складовите регистри на публичните складове за зърно се водят по реда, определен в наредбата по чл. 574, ал. 2 от Търговския закон.
(7) (Предишна ал. 5, ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Складовият запис за влог на зърно и неговите части се издават по реда на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа.
(8) (Нова, ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Националната служба по зърното и фуражите въз основа на водения от публичния склад за зърно складов регистър проверява издадените и върнатите складови записи за влог на зърно и ги анулира.
(9) (Нова, ДВ, бр. 58 от 2003 г.) В едноседмичен срок от изтичането на срока на лицензията на публичен склад неизползваните от него бланки за складови записи се връщат на Националната служба по зърното и фуражите.
Чл. 18. Легитимираните с непрекъснат ред на джирата държатели на стоковия запис и заложния запис за влог на зърно имат правата по чл. 575, ал. 1 от Търговския закон.
Чл. 19. (1) Складовият запис и стоковият запис за влог на зърно могат да бъдат обект на търговия, включително и на стокова борса.
(2) Заложният запис за влог на зърно служи за залагане на вложеното зърно при получаване на кредит и може да се търгува и на капиталов пазар.
(3) Складовият запис за влог на зърно и неговите части се прехвърлят само с пълно джиро.
Чл. 20. (1) Когато легитимираният държател на стоковия запис получи вложеното зърно при условията на чл. 578, ал. 5 от Търговския закон, публичният склад за зърно е длъжен в срок от два дни да уведоми последния известен му притежател на заложния запис за внесената сума. Когато той е джиросал по-нататък записа, е длъжен в срок от два дни да съобщи на своя джиратар за полученото уведомление. Същото задължение имат и всички по-нататъшни джиранти по заложния запис.
(2) За неизпълнение на задължението по ал. 1 джирантите на заложния запис отговарят за причинените вреди пред неговия държател.
Чл. 21. (1) Когато държателят на заложния запис за влог на зърно не получи сумата по записа в срок от три дни след предявяването му по реда на чл. 579 от Търговския закон, има право да иска продажбата на зърното, вложено в публичния склад. Същото право има и джирантът, който е платил на държателя на заложния запис и е встъпил в неговите права.
(2) Продажбата на вложеното зърно се извършва от публичния склад по реда на глава двадесет и втора, раздел III от Търговския закон след изтичане на срока по ал. 1 по писмено искане на държателя на заложния запис. Неплащането на падежа се установява по реда на чл. 580, ал. 1 от Търговския закон.
(3) От сумата, постъпила от продажбата на зърното, вземанията се удовлетворяват в следния ред:
1. данъци, мита и разноски по продажбата;
2. възнаграждението на публичния склад и неплатените разноски, вписани в складовия запис;
3. вземането на кредитора по заложния запис;
4. други вземания на публичния склад;
5. вземането на държателя на стоковия запис.
(4) Когато държателят на заложния запис е извършил протест съгласно чл. 580, ал. 1 от Търговския закон, той има право да получи сумите по чл. 507 от Търговския закон.
(5) Когато легитимираният държател на стоковия запис е неизвестен, сумата по ал. 3, т. 5 се депозира в банка.
(6) Когато вземането на кредитора по заложния запис бъде изцяло удовлетворено, той връща записа на публичния склад.
Чл. 22. За всички неуредени в тази глава въпроси, свързани със складовия запис за влог на зърно, се прилага Търговския закон.

Глава шеста
ТЪРГОВЦИ И ТЪРГОВСКИ СДЕЛКИ СЪС ЗЪРНО

Чл. 23. (1) (Изм., ДВ, бр. 101 от 2000 г., бр. 69 от 2005 г.) Търговец на зърно е физическо или юридическо лице, което купува зърно с цел продажба в първоначален, преработен или обработен вид и е регистрирано в Националната служба по зърното и фуражите.
(2) Лицата, които не са регистрирани по този закон, нямат право да извършват дейностите по ал. 1.
Чл. 24. (Изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.)
(1) Търговците на зърно се вписват в регистър на Националната служба по зърното и фуражите въз основа на подадено заявление-декларация по образец.
(2) (доп. ДВ бр. 55/2006 г.) В регистъра по ал. 1 се вписват физически или юридически лица, които са регистрирани като търговци по Търговския закон или по законодателството на държава - членка на Европейския съюз, или на друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство.
(3) Не се вписват в регистъра лица, които са:
1. в производство по несъстоятелност;
2. невъзстановени в правата си несъстоятелни;
3. осъждани за банкрут;
4. лишени с присъда или с наказателно постановление от правото да упражняват търговска дейност и срокът на лишаването не е изтекъл;
5. подали заявление преди изтичането на срока по чл. 26, ал. 3;
6. (нова, ДВ, бр. 69 от 2005 г.) с ликвидни и изискуеми данъчни задължения.
(4) Към заявлението-декларация по ал. 1 се прилагат:
1. (изм.ДВ бр. 34/2006 г.) актуално удостоверение за търговска регистрация;";
2. (отм. ДВ бр. 34/2006 г.)
3. за физическите лица - свидетелство за съдимост;
4. квитанция за внесена държавна такса;
5. (нова, ДВ, бр. 69 от 2005 г.) удостоверение за наличие или липса на данъчни задължения.
(5) Заявлението се подава от търговеца или от негов писмено упълномощен представител.
(6) Когато представените документи са непълни, заявителят се уведомява по реда на Гражданския процесуален кодекс. Ако в 7-дневен срок от получаването на уведомлението заявителят не отстрани непълнотите, заявлението се оставя без разглеждане.
(7) Редът за регистриране на търговците на зърно, за водене и съхраняване на регистъра и за осъществяване на контрол върху дейността им се уреждат с наредба на министъра на земеделието и горите.
Чл. 24а. (Нов, ДВ, бр. 58 от 2003 г.; отм., бр. 69 от 2005 г.).
Чл. 24б. (Нов, ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Регистрираните търговци са длъжни да съобщават в Националната служба по зърното и фуражите всички промени на декларираните обстоятелства в 7-дневен срок от настъпването им.
Чл. 25. (1) (Изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г., бр. 69 от 2005 г.) Националната служба по зърното и фуражите вписва в регистъра под идентификационен номер всяко лице, подало заявление-декларация.
(2) (Изм., ДВ, бр. 101 от 2000 г.) Регистърът на търговците на зърно е публичен. Той се води и се съхранява по ред, определен с наредба на министъра на земеделието и горите.
Чл. 26. (1) (Изм. и доп., ДВ, бр. 58 от 2003 г.; изм., бр. 69 от 2005 г.) Когато при осъществяване на контрол се установи, че регистрираното лице не отговаря на условията, посочени в декларацията или не изпълнява задълженията си по чл. 24б и чл. 28, Националната служба по зърното и фуражите го заличава от регистъра.
(2) (Изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Регистрацията се заличава и въз основа на заявление от регистрираното лице.
(3) (Изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Заличеното от регистъра лице може да подаде ново заявление-декларация за регистриране не по-рано от шест месеца от датата на заличаването.
Чл. 27. При регистриране на търговците на зърно се събира държавна такса, определена с тарифа на Министерския съвет.
Чл. 28. (Изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.)
(1) Търговските сделки, с които се прехвърля собствеността върху зърно, се сключват в писмена форма.
(2) (Доп., ДВ, бр. 69 от 2005 г.) При износ и внос зърното и зърнените продукти се придружават от сертификат за съответствие, издаден от Националната служба по зърното и фуражите.

Глава седма
КОНТРОЛ

Чл. 29. (Изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.)
(1) Националната служба по зърното и фуражите проверява всички обекти за съхранение на зърно в страната за спазване изискванията на закона и нормативните актове по прилагането му.
(2) Националната служба по зърното и фуражите контролира публичните складове и зърнохранилищата чрез извършване на проверки за спазване на декларираните изисквания и на наличността и качеството на вложеното зърно.
(3) Националната служба по зърното и фуражите контролира регистрираните търговци за спазване на декларираните задължения.
(4) При извършване на проверки инспекторите на Националната служба по зърното и фуражите са длъжни:
1. да се легитимират пред контролираното лице;
2. да опазват служебната и търговската тайна;
3. да установяват точно фактите и да отразяват обективно резултатите от извършената проверка.
(5) При извършване на проверки инспекторите на Националната служба по зърното и фуражите имат право:
1. на свободен достъп до помещенията и документите на контролирания публичен склад, зърнохранилище или търговец;
2. да изискват необходимата им информация;
3. да вземат проби и мостри за лабораторни изследвания;
4. да привличат експерти, когато проверката изисква това.
(6) (доп. ДВ бр. 55/2006 г.) Националната служба по зърното и фуражите има право да изисква писмени разяснения по направените от нея констатации както и да получава от органите на Националната агенция за приходите данъчна и осигурителна информация за лицата, извършващи съхранение и търговия със зърно в нарушение на закона и нормативните актове по прилагането му"..
(7) При констатиране на нарушения, контролните органи налагат принудителни административни мерки по чл. 32, ал.  1 и съставят актове за установяване на извършените административни нарушения.
Чл. 30. (Изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.)
(1) Публичният склад за зърно и зърнохранилището са длъжни да предоставят на контролния орган информация и всички документи, необходими за осъществяване на контролната им дейност, и да им осигурят достъп до складовите помещения и стоките, съхранявани в тях. Публичните складове за зърно са длъжни при поискване от Националната служба по зърното и фуражите да дадат в 7-дневен срок писмени разяснения по направени от службата констатации.
(2) При извършване на проверки търговците на зърно са длъжни да предоставят на контролния орган документи за наличното зърно и да му осигурят достъп до него.
(3) (Нова, ДВ, бр. 69 от 2005 г.) Всички лица, които съхраняват зърно и зърнени продукти, са длъжни да осигурят на контролния орган достъп до складовите помещения и до стоките, съхранявани в тях.
(4) (Нова, ДВ, бр. 69 от 2005 г.) Физическите и юридическите лица, които стопанисват складове за съхранение на повече от 500 т зърно, са длъжни до края на всяко тримесечие да обявят в съответното териториално звено на Националната служба по зърното и фуражите мястото на съхранение и количеството на зърното.
Чл. 31. (1) (Изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.; предишен текст на чл. 31, доп., бр. 69 от 2005 г.) При държавна интервенция на пазара Националната служба по зърното и фуражите проверява количеството и качеството на зърното, което се изкупува и съхранява в интервенционни складове.
(2) (Нова, ДВ, бр. 69 от 2005 г.) Проверката на качеството на зърното при интервенционно изкупуване включва вземането на проби, показателите и методите на анализ.
(3) (Нова, ДВ, бр. 69 от 2005 г.) Проверката на съхраняваното в интервенционни складове количество зърно включва физическо измерване на наличното зърно и сравнителен анализ на документацията и отчетите на интервенционния склад.
(4) (Нова, ДВ, бр. 69 от 2005 г.) Редът за контрол на интервенционните складове и на количеството и качеството на зърното по ал. 2 и 3 се урежда с наредби на министъра на земеделието и горите.
(5) (Нова, ДВ, бр. 69 от 2005 г.) Условията за складиране на зърното се уреждат с "договор за складиране" по образец, утвърден от министъра на земеделието и горите, който се публикува в Интернет-страницата на Министерството на земеделието и горите.
Чл. 31а. (Нов, ДВ, бр. 58 от 2003 г.)
(1) Националната служба по зърното и фуражите извършва контрол за съответствие с обявеното качество на предлаганите на пазара зърнени продукти и издава сертификат за съответствие. Условията и редът на контрола за съответствие на зърнените продукти се уреждат с наредба на министъра на земеделието и горите.
(2) По искане на производители, публични складове за зърно, зърнохранилища и търговци на зърно акредитираните лаборатории извършват окачествяване на партиди зърно и издават протоколи от изпитването.

Глава осма
ПРИНУДИТЕЛНИ АДМИНИСТРАТИВНИ МЕРКИ И АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ 
(Изм. на загл., ДВ, бр. 69 от 2005 г.)

Чл. 32. (1) (Изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Когато контролният орган установи, че лицензиран публичен склад за зърно или регистрирано зърнохранилище не спазва условията на лицензирането, декларираните обстоятелства или разпоредбите на чл. 9а, ал. 1 и чл. 16, ал. 1, той налага една от следните административни мерки:
1. даване на задължителни указания и срок за отстраняване на нарушението;
2. (отм., ДВ, бр. 69 от 2005 г.);
3. предложение до министъра на земеделието и горите за отнемане на лицензията на публичния склад;
4. заличаване на зърнохранилището от регистъра.
(2) (Нова, ДВ, бр. 58 от 2003 г.; доп., бр. 69 от 2005 г.) Принудителните административни мерки по ал. 1 се налагат със заповед на ръководителя на Националната служба по зърното и фуражите или упълномощено от него лице според характера и тежестта на нарушението. Наложените принудителни административни мерки могат да се обжалват по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
(3) (Предишна ал. 2, доп., ДВ, бр. 58 от 2003 г.) При отнемане на лицензията или за заличаване от регистъра публичният склад или зърнохранилището продължава дейността си до изтичане на сключените договори за влог.
(4) (Предишна ал. 3, доп., ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Публичният склад или управителят на зърнохранилището са длъжни да уведомят писмено в 7-дневен срок всички влогодатели за отнемането на лицензията или при заличаване от регистъра. При отнемане на лицензията или при заличаване от регистъра влогодателят може едностранно да прекрати сключения договор.
(5) (Предишна ал. 4, изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.) При неизпълнение на задълженията по ал. 4 публичният склад или управителят на зърнохранилището носи имуществена отговорност за всички нанесени вреди.
Чл. 33. (1) (Изм. и доп., ДВ, бр. 58 от 2003 г.; доп., бр. 69 от 2005 г.) Влогоприемател, който сключи договор за влог и/или съхранява зърно, без да притежава лицензия или не е регистриран като зърнохранилище, се наказва с глоба от 3 000 до 10 000 лв.
(2) (Изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.; изм. и доп., бр. 69 от 2005 г.) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция от 5 000 до 20 000 лв.
Чл. 34. (1) (Изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.; изм. и доп., бр. 69 от 2005 г.) Който не изпълни задължение по чл. 12, ал. 1, чл. 12а, ал. 1, чл. 14, чл. 17, ал. 9 чл. 24б и чл. 30, се наказва с глоба от 500 до 5000 лв. или с временна забрана за сключване на договори за влог на зърно за срок 6 месеца
(2) (Изм. и доп., ДВ, бр. 69 от 2005 г.) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция от 1 000 до 15 000 лв. или с временна забрана за сключване на договори за влог на зърно за срок 6 месеца
Чл. 35. (1) (Изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Който купува зърно с цел продажба, без да е регистриран като търговец или след като е заличен от регистъра, се наказва с глоба от 1 000 до 10 000 лв.
(2) (Изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.; доп., бр. 69 от 2005 г.) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция от 5 000 до 15 000 лв.
Чл. 35а. (Нов, ДВ, бр. 69 от 2005 г.)
(1) Който предлага на пазара зърнени продукти или внася, или изнася зърно или зърнени продукти без сертификат за съответствие, се наказва с глоба от 1000 до 5000 лв.
(2) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция от 3000 до 15 000 лв.
Чл. 35б. (Нов, ДВ, бр. 69 от 2005 г.) Когато нарушенията по чл. 33 - 35а са извършени повторно, глобата или имуществената санкция са в двоен размер.
Чл. 36. (1) (Изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Нарушенията по предходните членове се установяват с актове на длъжностни лица, определени от ръководителя на Националната служба по зърното и фуражите.
(2) (Изм., ДВ, бр. 101 от 2000 г., бр. 69 от 2005 г.) Наказателните постановления се издават от ръководителя на Националната служба по зърното и фуражите.
(3) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършва по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

§ 1. По смисъла на този закон:
1. "Зърно" е обикновена пшеница, твърда пшеница, царевица, ечемик, ръж, овес, тритикале, слънчоглед и оризова арпа.
2. (Отм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.).
3. (Доп., ДВ, бр. 58 от 2003 г.) "Обработка" е съвкупност от целенасочени въздействия (почистване, сушене, охлаждане, обгазяване) върху зърнената маса, в резултат на които се променя състоянието и/или качеството на зърното, без да се нарушава физическата му цялост (почистване, сушене, охлаждане, обгазяване).
4. (Изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.) "Партида зърно" е определено количество зърно с еднородни показатели, позволяващо да бъде определено качеството му.
5. (Изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.) "Проверка на съответствието" са материални и правни действия, извършени от оправомощени лица с цел проверка дали обявеното и означеното качество отговаря на действителното качество на партидата.
6. (Изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.; изм. и доп., бр. 69 от 2005 г.) "Акредитирана лаборатория" е призната от оторизиран акредитиращ орган изпитвателна лаборатория, която извършва определени видове изпитвания.
7. (Нова, ДВ, бр. 101 от 2000 г.) "Зърнени продукти" са продуктите от преработката на зърно, която води до нарушаване на физическата му цялост.
8. (Нова, ДВ, бр. 58 от 2003 г.) "Бонификация" е корекция на количеството зърно в повече.
9. (Нова, ДВ, бр. 58 от 2003 г.) "Рефакция" е корекция на количеството зърно в по-малко.
10. (Нова, ДВ, бр. 58 от 2003 г.) "Сертификат за съответствие" е документ, удостоверяващ, че даден продукт, процес или услуга съответства на определен стандарт или нормативен акт.
11. (Нова, ДВ, бр. 58 от 2003 г.) "Държавна интервенция на зърно" е изкупуването от държавен фонд на зърно с определени качествени показатели, произведено в страната, по интервенционни цени в определен период от време.
12. (Нова, ДВ, бр. 58 от 2003 г.) "Протокол от изпитване" е документ, който представя резултатите от едно изпитване, както и друга информация, отнасяща се до изпитването.
13. (Нова, ДВ, бр. 69 от 2005 г.) "Интервенционен склад" е публичен склад или зърнохранилище, които са одобрени от Държавен фонд "Земеделие" и от Националната служба по зърното и фуражите да приемат и съхраняват зърно въз основа на сключен договор за държавна интервенция.
14. (Нова, ДВ, бр. 69 от 2005 г.) "Повторно" е нарушението, извършено в едногодишен срок от влизането в сила на наказателното постановление, с което на нарушителя е наложено наказание за същото по вид нарушение.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 2. (Изм., ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Националната служба по зърното и фуражите поема дълготрайните материални активи на Националната инспекция за контрол на зърното и зърнените фуражи със същата численост на персонала и издръжка за 1998 г.
§ 3. В едномесечен срок от влизането в сила на закона Министерският съвет приема наредбите по чл. 9, ал. 6 и по чл. 11, ал. 2.
§ 4. (Изм., ДВ, бр. 101 от 2000 г.) В едноседмичен срок от влизането в сила на закона министърът на земеделието и горите издава наредбите по чл. 24, ал. 2 и по чл. 25, ал. 2.
§ 5. (Изм., ДВ, бр. 101 от 2000 г.) В едномесечен срок от влизането в сила на закона действащите търговци на зърно се регистрират в Министерството на земеделието и горите, а в двумесечен срок действащите публични складове и зърнохранилища подават документи за лицензиране.
§ 6. (Изм., ДВ, бр. 101 от 2000 г.) Изпълнението на закона се възлага на министъра на земеделието и горите.
Законът е приет от XXXVIII Народно събрание на 29 юли 1998 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.

ЗАКОН 
за изменение и допълнение на Закона за съхранение и търговия със зърно 
(Обн., ДВ, бр. 58 от 27.06.2003 г.)

Преходни и заключителни разпоредби
§ 30. Националната служба по зърното и фуражите служебно регистрира зърнохранилищата, които притежават лицензия, валидна към датата на влизане в сила на този закон, без заплащане на такси.
§ 31. Навсякъде в закона думите "Национална служба по зърното" и "Националната служба по зърното" се заменят съответно с "Национална служба по зърното и фуражите" и "Националната служба по зърното и фуражите".
§ 32. В Закона за фуражите (обн., ДВ, бр. 82 от 1999 г.; изм., бр. 101 от 2000 г.) се правят следните изменения и допълнения:
1. Член 6 се изменя така:
"Чл. 6. Националната служба по зърното и фуражите:
1. контролира производителите и търговците на фуражи;
2. контролира обращението на фуражните суровини;
3. контролира влагането на определени добавки във фуражите;
4. контролира търговията с комбинирани фуражи;
5. контролира съответствието и пълноценността на фуражите със специално предназначение."
2. В чл. 10:
а) в ал. 1 след думата "горите" се добавя "в едномесечен срок от започването на дейността";
б) създава се ал. 7:
"(7) При регистрацията по ал. 1 и одобрението по ал. 2 Националната служба по зърното и фуражите събира такса в размер, определен с тарифа на Министерския съвет."
3. Създава се чл. 15а:
"Чл.  15а. Националната служба по зърното и фуражите извършва контрол за съответствие на декларираните показатели на храните за животни, окачествяване на фуражи, които се разпространяват, по искане на страните по договора и издава сертификати за качество. Сертификатите се издават въз основа на протоколи от изпитване от акредитирана лаборатория."
4. В чл. 16:
а) в ал. 1 думите "вписано в регистрите по реда на чл. 10, ал. 1 и 2" се заличават, а след цифрата "9" се поставя запетая и се добавя "10";
б) в ал. 2 думите "ал. 1 и 2 и" се заменят с "ал. 1 и 2 и/или".
5. В чл. 17, ал. 1:
а) в ал. 1 думите "чл. 9" се заменят с "чл. 8, 9";
б) в т. 1 в началото се добавя "забрана за предлагане на пазара и".
6. В чл. 18, ал. 2 думите "от 3000 до 5000 лв." се заменят с "от 1000 до 3000 лв.", а думите "от 5000 до 10 000 лв." се заменят с "от 3000 до 5000 лв.".
7. Навсякъде в закона думите "Главната дирекция за контрол на фуражите" се заменят с "Националната служба по зърното и фуражите".
Законът е приет от ХХХIХ Народно събрание на 12 юни 2003 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.

ЗАКОН 
за изменение и допълнение на Закона за съхранение и търговия със зърно 
(Обн., ДВ, бр. 69 от 23.08.2005 г.)

..........................................
.......................................... Заключителни разпоредби
§ 31. В Закона за фуражите (обн., ДВ, бр. 82 от 1999 г.; изм., бр. 101 от 2000 г. и бр. 58 от 2003 г.) се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 10:
а) в ал. 3 след думите "обнародва в централен ежедневник" се добавя "и публикува в Интернет-страницата си";
б) създава се ал. 8:
"(8) Лицата по ал. 1 са длъжни да уведомят Националната служба по зърното и фуражите за настъпили промени в декларираните и/или заявените обстоятелства в 14-дневен срок от настъпването им."
2. В чл. 12:
а) алинея 3 се изменя така:
"(3) Националната служба по зърното и фуражите проверява показателите на вносните фуражни суровини и комбинирани фуражи и издава документ за тяхното съответствие със сертификатите по ал. 2.";
б) в ал. 4 думите "ал. 1 и 2" се заменят с "ал. 1, 2 и 3".
3. В чл. 13:
а) в ал. 2 думите "ако това се изисква от страната-вносител" се заличават;
б) създава се ал. 3:
"(3) Митническите органи разрешават вноса и износа на продукти и вещества, предназначени за храна на животните, които се придружават от документите по ал. 2 и по чл. 12, ал. 3."
4. В чл. 14 ал. 1 се изменя така:
"(1) Физическите или юридическите лица, които произвеждат, съхраняват, търгуват и/или използват продукти и вещества за храна на животни, са длъжни да осигуряват на инспекторите на Националната служба по зърното и фуражите достъп до местата за производство, съхранение, разпространение, внос, износ, транспорт и използване, включително в животновъдните ферми."
5. Създава се чл. 17а:
"Чл. 17а. (1) Физическо лице, което наруши разпоредбата на чл. 8, се наказва с глоба в размер от 100 до 200 лв., а при повторно нарушение глобата е в размер от 200 до 500 лв.
(2) Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или от едноличен търговец, се налага имуществена санкция от 200 до 500 лв., а при повторно нарушение санкцията е в размер от 500 до 1000 лв."
6. В чл. 18:
а) в ал. 1 числото "8" се заличава;
б) в ал. 2 думите "Когато юридическо лице наруши разпоредбите на чл. 8, 9, 10, 11, 12, 13 и 14" се заменят с "Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или едноличен търговец".
7. В чл. 19:
а) в ал. 1 думата "инспектори" се заменя с "длъжностни лица, определени от ръководителя";
б) в ал. 2 думите "министъра на земеделието и горите или от упълномощено от него длъжностно лице" се заменят с "ръководителя на Националната служба по зърното и фуражите".
§ 32. В Закона за държавните резерви и военновременните запаси (обн., ДВ, бр. 9 от 2003 г.; попр., бр. 37 от 2003 г.; изм., бр. 19 от 2005 г.) чл. 2, ал. 2 и § 1, т. 13 се отменят.
Законът е приет от ХL Народно събрание на 11 август 2005 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.
 
Предедател на Народното събрание: Иордан Соколов

Съдържание