Правна и икономическа информация
В този раздел ще публикуваме актуална правна и икономическа информация, както и текстове на закони, наредби, инструкции, формуляри, бланки и други полезни документи .
ЗАКОН ЗА ЗАЩИТА НА РАСТЕНИЯТА
Обнародван, ДВ, бр. 91 от 10 октомври 1997 г.,
изм. ДВ бр. 90 от '99 г.,
изм. доп. ДВ бр. 96/2001 г., доп. ДВ бр. 18/2004 г., изм. доп. ДВ бр. 26, изм. ДВ бр. 30, бр. 31/2006 г.
Глава първа
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 1. Този закон урежда:
1. защитата на растенията и растителните продукти от болести, неприятели и плевели (вредители) чрез прилагане на превантивни мерки и методи за борба при тяхното презгранично преминаване, поява и разпространение върху територията на страната;
2. внедряването и усъвършенстването на методи за интегрирана борба срещу вредителите по растенията и растителните продукти;
3. (Изм. доп. ДВ бр. 96/2001 г.) изискванията към продукти за растителна защита и торове, режима на изпитване, разрешаване, внос, производство, търговия и контрол на употребата им с цел защита здравето на хората и животните и опазване на околната среда.
4. изискванията към фитосанитарното качество и контрола на растенията и растителните продукти, предназначени за вътрешния пазар и за износ;
5. (Изм. доп. ДВ бр. 96/2001 г.) изискванията към специализираната техника за растителна защита.
6. (Нова - доп. ДВ бр. 96/2001 г.) периодичния и текущия контрол върху техниката за растителна защита;
7. прилагането на методи за торене и изисквания към специализираната техника за торене;
8. (Нова - доп. ДВ бр. 96/2001 г.) контрола на замърсителите в растителните суровини, почвите и водите за напояване;
9. (Нова - доп. ДВ бр. 96/2001 г.) контрола върху биологичното производство на растения, растителни продукти и храни от растителен произход.
10. (Нова - доп. ДВ бр. 26/2006 г.) условията и организацията за извършване на наблюдение, обследване, прогноза и сигнализация на икономически важни вредители по земеделските култури.
Чл. 2. (1) Националната служба за растителна защита (НСРЗКА) е орган на Министерството на земеделието и горите за осъществяване на контролните, производствените и разпоредителните функции на министерството по този закон.
(2) Националната служба за растителна защита е самостоятелно юридическо лице, на отделен баланс и банкова сметка, със седалище София и с регионални служби в страната.
(3) Устройството и дейността на Националната служба за растителна защита се определят с правилник, утвърден от министъра на земеделието, горите и аграрната реформа.
(4) (Отм. ДВ бр. 96/2001 г.)
Чл. 3. (Изм. доп. ДВ бр. 96/2001 г.) За издаване на разрешенията и лицензите и за извършване на дейностите по контрола регистрациите и услугите се заплащат такси по тарифа, определена от Министерския съвет.
Чл. 4.Националната служба за растителна защита администрира следните приходи:
1. (Изм. доп. ДВ бр. 96/2001 г.) таксите и приходите от услугите, събирани по чл. 3;
2. имуществените санкции и глобите, налагани по този закон;
3. наеми от движими и недвижими имоти на Националната служба за растителна защита;
4. (Отм. ДВ бр. 96/2001 г.)
5. спонсорство и дарения.
Глава втора
КОНТРОЛ ВЪРХУ ТЕРИТОРИЯТА НА СТРАНАТА
Раздел I
Защита срещу вредители и фитосанитарен контрол
(Загл. изм. доп. ДВ бр. 96/2001 г.)
Чл. 5. (1) Забранено е внасянето, съхраняването или транспортирането на карантинни вредители върху територията на Република България независимо от стадия на тяхното развитие.
(2) (Отм. ДВ бр. 96/2001 г.)
Чл. 6. министърът на земеделието и горите по предложение на Националната служба за растителна защита:
1. утвърждава списък на вредителите и на растенията и растителните продукти или на други носители на зараза от вредители;
2. определя специфичните условия за борба с вредителите;
3. (Изм. доп. ДВ бр. 96/2001 г., изм. доп. ДВ бр. 26/2006 г.) при констатиране на зараза от карантинни вредители разпорежда поставянето под карантина, дезинфекция, дезинсекция или фумигация или друга химична обработка, постановява забрана за засаждане или консумация, унищожаване чрез изгаряне или друг начин за унищожаване на растения, на части от растения или на други носители на зараза в определен район, в съседните на този район местности или сгради, складове и транспортни средства или връщане на стоките от внос на страната износител.
Чл. 7. Министерството на земеделието и горите:
1. определя задължителни условия, при които се пренасят върху територията на страната растения, растителни продукти, техника, почви, оборски тор, компост и хранителни среди, както и контейнери и други съоръжения, които са или могат да бъдат преносители или разпространители на зараза от вредители;
2. осигурява и разпространява специална информация, отнасяща се до вредителите по растенията и растителните продукти;
3. (Изм. доп. ДВ бр. 96/2001 г.) организира наблюдение, диагностика прогноза и сигнализация за борба с вредителите при условия и по ред, определени с наредба на министъра на земеделието и горите.
Чл. 8. (1) Всички растения и растителни продукти се поддържат и съхраняват в добро фитосанитарно състояние от лицата, които ги отглеждат, произвеждат, съхраняват, транспортират и продават.
(2) При нарушения по ал. 1 контролните органи на Националната служба за растителна защита дават задължителни предписания за отстраняването им.
(3) (Нова - доп. ДВ бр. 96/2001 г.) Производителите и търговците на растителна продукция водят дневник на проведените химични обработки за всяко поле или склад по образец, одобрен от министъра на земеделието и горите.
Чл. 8а. (нов, доп. ДВ бр. 26/2006 г.) (1) Опазването на растенията и растителните продукти от икономически важни вредители се извършва съгласно принципите на Добрата растителнозащитна практика по култури.
(2) Условията и редът за интегрирано производство на растения и растителни продукти и тяхното означаване се определят с наредба на министъра на земеделието и горите.
Чл. 8б. (нов, доп. ДВ бр. 26/2006 г.) (1) При изпълнение на служебните си задължения контролните органи на Националната служба за растителна защита носят униформено облекло и се легитимират със служебна карта.
(2) Видът на униформеното облекло и служебната карта по ал. 1 се определят с наредба на министъра на земеделието и горите.
Чл. 9. Всяко физическо или юридическо лице, което установи наличието на неизвестен вредител, е длъжно незабавно да уведоми за това компетентните държавни органи.
Чл. 10. При изпълнение на служебните си задължения контролните органи на Националната служба за растителна защита имат право:
1. да влизат в митници, митнически бюра, безмитни зони, разположени в морски и речни пристанища, летища, железопътни и автобусни гари, пощенски станции и в складове и хранилища към тях, във всички помещения на влизащи в страната влакове, плавателни съдове, самолети от гражданския транспорт и моторни превозни средства за извършване на прегледи на намиращите се в тях подкарантинни материали от растителен произход;
2. да посещават и извършват прегледи на посеви и насаждения, разсадници, маточници, оранжерии, ботанически градини, опитни участъци на институти и станции, фирми, арендатори, земеделски кооперации, лични стопанства, складове и хладилни помещения, преработвателни предприятия, магазини и пазари.
Чл. 11. (Изм. доп. ДВ бр. 96/2001 г.) 1) Националната служба за растителна защита отнема в полза на държавата растения и растителни продукти, когато:
1. е нарушена забраната по чл. 5;
2. не са спазени изискванията на чл. 27 и 35;
3. партидата е заразена с карантинни вредители и не може да бъде оздравена;
4. се предлагат на пазара без фитосанитарен паспорт.
(2) Унищожаването на растения и растителни продукти се извършва по ред и начин, определени с методика, утвърдена от министъра на земеделието и горите.
Раздел II
Фитосанитарен контрол
(Загл. заличен - изм. доп. ДВ бр. 96/2001 г.)
Чл. 12. (1) На фитосанитарен контрол подлежат:
1. растения, включително семена;
2 (Изм. доп. ДВ бр. 96/2001 г.) растителни продукти;
3. хранителни среди, транспортни средства и амбалаж на и от растения и растителни продукти.
(2 (Изм. доп. ДВ бр. 96/2001 г.) фитосанитарният контрол се осъществява от Националната служба за растителна защита.
(3) (Изм. доп. ДВ бр. 96/2001 г.) Всички лица, които произвеждат или внасят с научна и търговска цел растения и растителни продукти, както и публичните складове и тържищата, са длъжни да се регистрират в съответната регионална служба за растителна защита при условия и по ред, определени с наредба на министъра на земеделието и горите.
(4) (Изм. доп. ДВ бр. 96/2001 г.) За всяка партида растения и растителни продукти се издава фитосанитарен паспорт по образец.
(5) (Изм. доп. ДВ бр. 96/2001 г.) За регистрацията по ал. З не се дължат такси.
(6) (Отм. ДВ бр. 96/2001 г.)
Чл. 12а. (Нов - доп. ДВ бр. 96/2001 г.) (1) Контролът върху биологичното производство на растения, растителни продукти и храни от растителен произход се осъществява от юридически лица, получили разрешение от министъра на земеделието и горите.
(2) Условията и редът за биологично производство на растения, растителни продукти и храни от растителен произход, техният внос, означаването на биологичното производство, контролът върху тези дейности, даване и отнемане на разрешението по ал. 1 се уреждат с наредба на министъра на земеделието и горите.
(3) Лицата по ал. 1 издават сертификат, който удостоверява, че растенията, растителните продукти и храните от растителен произход са произведени по биологичен начин.
(4) Списък на лицата, получили разрешение по ал. 1, се обнародва в „Държавен вестник".
(5) Министърът на земеделието и горите чрез Националната служба за растителна защита осъществява надзор върху лицата по ал. 1 съгласно изискванията на наредбата по ал. 2.
Чл. 13. Когато се установи наличието на карантинни вредители в семепроизводните и други участъци и обекти, органите на Националната служба за растителна защита нареждат извършването на третиране и поставянето под карантина до пълното обеззаразяване или унищожаване. Собственикът или арендаторът е длъжен да изпълни дадените предписания от компетентните държавни органи.
Раздел II
Контрол за химични и биологични замърсители
(Нов - доп. ДВ бр. 96/2001 г.)
Чл. 13а. (1) Националната служба за растителна защита контролира растителните суровини, почвите и водите за напояване за съдържание на химични и биологични замърсители съгласно Закона за храните и Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества, препарати и продукти.
(2) Контролът по ал. 1 се извършва системно и при сигнал за замърсяване по време на вегетация, при производство, съхраняване и/или търговия на растителни суровини.
(3) Контролът по ал. 1 обхваща инспекции, проверки на документацията и вземане на средни проби за анализ. Анализ на взетите проби извършват определени от министъра на земеделието и горите лаборатории, акредитирани от Изпълнителната агенция „Българска служба за акредитация" към министъра на икономиката.
Чл. 136. (1) (предишен чл. 13б., изм. доп. ДВ бр. 26/2006 г.) Националната служба за растителна защита по утвърдени от министъра на земеделието и горите програми осъществява наблюдение (мониторинг) на растителни суровини в прясно, преработено, сушено и замразено състояние за остатъци от продукти за растителна защита.
(2) (нова, доп. ДВ бр. 26/2006 г.) При установяване на остатъчни количества от продукти за растителна защита в храни от растителен произход, предназначени за консумация, над максимално допустимите норми, партидите от внос се връщат на страната износител, а от местно производство се унищожават за сметка на производителя.
Раздел III
Контрол на качеството и съответствието при пресни плодове и зеленчуци
(Нов - доп. ДВ бр. 96/2001 г., отм. ДВ бр. 31/2006 г.)
Раздел IV
Продукти за растителна защита, биологични агенти и активни вещества
(Предишен раздел III - загл. изм. доп. ДВ бр. 96/2001 г.)
Чл. 14. (Изм. доп. ДВ бр. 96/2001 г., изм, доп. ДВ бр. 26/2006 г.) (1) Продуктите за растителна защита се предлагат на пазара и се употребяват, когато са разрешени със заповед на министъра на земеделието и горите.
(2) Въз основа на заповедта по ал. 1 генералният директор на Националната служба за растителна защита служебно издава на заявителя удостоверение за разрешаване за всеки отделен продукт за растителна защита, съдържанието на което се определя с наредбата по ал. 5.
(3) Неразрешен продукт за растителна защита може да се произвежда, съхранява и превозва в страната, ако е предназначен за употреба в друга държава, в която е разрешен.
(4) Условията и редът, при които може да се извършва производство, съхранение и превоз на неразрешени продукти за растителна защита по ал. 3, се определят с наредбата по чл. 23в.
(5) Редът за разрешаване на продукти за растителна защита се определя с наредба на Министерския съвет.
Чл. 14а. (нов, доп. ДВ бр. 26/2006 г.) (1) По предложение на заявителя или при възлагане от Европейската комисия Националната служба за растителна защита извършва оценка и изготвя доклад за включване на активно вещество в списъка на активните вещества, разрешени в Европейския съюз.
(2) Редът и начинът за извършване на оценката и за изготвянето на доклада по ал. 1 се определят с наредба на Министерския съвет.
(3) За оценката по ал. 1 се заплаща такса съгласно тарифата по чл. 3.
Чл. 15. (Изм. доп. ДВ бр. 96/2001 г., изм, доп. ДВ бр. 26/2006 г.) (1) Министърът на земеделието и горите утвърждава със заповед списък на:
1. активните вещества, разрешени в Европейския съюз;
2. активните вещества, за които Европейската комисия е взела решение да не бъдат включени в списъка по т. 1;
3. активните вещества, забранени за предлагане на пазара и употреба в Европейския съюз.
(2) Заповедите по ал. 1 се обнародват в "Държавен вестник" и се публикуват в Интернет страницата на Националната служба за растителна защита.
(3) Активните вещества, предназначени за производство на продукти за растителна защита с цел предлагане на пазара и употреба в Република България, трябва да са:
1. включени в списъка по ал. 1, т. 1, или
2. нотифицирани в Европейската комисия за включване в списъка на активните вещества, разрешени в Европейския съюз.
Чл. 15а. (Нов - доп. ДВ бр. 96/2001 г., изм, доп. ДВ бр. 26/2006 г.) (1) Министърът на земеделието и горите създава със заповед Съвет по продуктите за растителна защита като консултативен орган по въпросите, свързани с продуктите за растителна защита.
(2) Министърът на земеделието и горите определя със заповед състава на Съвета по продуктите за растителна защита, в който участват представители на Министерството на земеделието и горите, Министерството на здравеопазването, Министерството на околната среда и водите, БАН, научни институти и други.
(3) Министърът на земеделието и горите издава правилник за организацията и дейността на Съвета по продуктите за растителна защита.
(4) Съветът по продуктите за растителна защита прави предложения до министъра на земеделието и горите за:
1. разрешаване на продукти за растителна защита в случаите по чл. 15г, 15з и 15и;
2. разрешаване на продукти за растителна защита по взаимно признаване на данни съгласно чл. 15д;
3. разрешаване на паралелен внос на продукти за растителна защита съгласно чл. 15ж;
4. разрешаване на допълнителни употреби на продукти за растителна защита съгласно чл. 15е, ал. 1;
5. разширяване предназначението на продукти за растителна защита за минимални употреби съгласно чл. 15е, ал. 5;
6. подновяване разрешаването на продукти за растителна защита съгласно чл. 15л;
7. продължаване срока на разрешаване съгласно чл. 15м;
8. промяна на разрешаване съгласно чл. 15п, ал. 3;
9. отменяне на разрешаване съгласно чл. 15п, ал. 1;
10. прекратяване срока на разрешаване съгласно чл. 15п, ал. 2;
11. отказване на разрешаване;
12. разрешаване на еднократен внос съгласно чл. 16.
(5) Съветът по продуктите за растителна защита въз основа на експертни оценки на биологичните, токсикологичните и екотоксикологичните характеристики на продукти за растителна защита взема решения и прави предложения по ал. 4. Решенията се вземат с мнозинство две трети от присъстващите на заседанието членове.
(6) Заседанията, на които се вземат решения по ал. 5, се смятат за редовно проведени, ако на тях присъстват две трети от всички членове.
(7) Експертните оценки по ал. 5 се извършват:
1. от Националната служба за растителна защита - на биологичните характеристики и физикохимичните свойства на активното вещество и продукта за растителна защита;
2. от Министерството на здравеопазването - на токсикологичните характеристики на активното вещество и продукта за растителна защита;
3. от Министерството на околната среда и водите - на екотоксикологичните характеристики на активното вещество и продукта за растителна защита.
Чл. 15б. (Нов - доп. ДВ бр. 96/2001 г., изм, доп. ДВ бр. 26/2006 г.) Министърът за земеделието и горите, по предложение на Съвета по продуктите за растителна защита, разрешава със заповедта по чл. 14, ал. 1 предлагането на пазара и употребата на продукти за растителна защита, когато:
1. са ефикасни;
2. нямат нежелателно въздействие върху растения или растителни продукти, които не са обект на унищожаване;
3. не причиняват ненужно страдание и болка на гръбначните животни, срещу които се прилагат;
4. нямат вредно въздействие върху здравето на хората и животните;
5. нямат вредно въздействие върху околната среда при използването или разграждането им, особено по отношение на:
а) водите, включително питейната и подпочвените води;
б) биологичните видове, които не са обект на провежданата борба;
6. видът и количеството на техните активни вещества, на вредните примеси и на всички продукти, влизащи във формулацията им, могат да бъдат определени чрез стандартизирани или валидирани методи, или методи, предложени от заявителя;
7. остатъчните количества в резултат на предвидената употреба, които имат токсикологично и екотоксикологично значение, могат да се определят чрез стандартизирани или валидирани методи, или чрез методи, предложени от заявителя;
8. техните физични и химични свойства са подходящи за целите на употребата на продукта и за неговото съхранение;
9. остатъчните количества в земеделските продукти не превишават максимално допустимите количества съгласно Закона за храните;
10. заявителят е заплатил в Националната служба за растителна защита такса за разрешаване на продукта съгласно тарифата по чл. 3.
Чл. 15в. (Нов - доп. ДВ бр. 96/2001 г., изм, доп. ДВ бр. 26/2006 г.) (1) Заявителят подава в Националната служба за растителна защита заявление за разрешаване на продукт за растителна защита по образец, утвърден със заповед на министъра на земеделието и горите.
(2) Образецът на заявлението по ал. 1 се обнародва в "Държавен вестник" и се публикува в Интернет страницата на Националната служба за растителна защита.
(3) Националната служба за растителна защита създава и поддържа регистър на продуктите за растителна защита, заявени за разрешаване.
(4) Формата и съдържанието на регистъра по ал. 3 се определят с наредбата по чл. 14, ал. 5.
Чл. 15г. (Нов - доп. ДВ бр. 96/2001 г., изм, доп. ДВ бр. 26/2006 г.) (1) За разрешаване на продукт за растителна защита, който съдържа активни вещества, включени в списъка по чл. 15, ал. 1, т. 1, към заявлението се прилагат:
1. опис на представените документи;
2. биологично досие на продукта за растителна защита, включващо оценка на риска за всяка предложена употреба; всяка предложена употреба на продукта за растителна защита трябва да бъде съобразена с условията и ограниченията, под които активното вещество е включено в списъка по чл. 15, ал. 1, т. 1;
3. досие на активното вещество, включващо данни за физикохимичните, токсикологичните и екотоксикологичните му характеристики; за всяко активно вещество се подава отделно досие;
4. досие на продукта за растителна защита, включващо данни за физикохимичните, токсикологичните и екотоксикологичните му характеристики с резюме и оценка на представените данни за всяка предложена употреба; всяка предложена употреба трябва да бъде съобразена с условията и ограниченията, при които активното вещество/вещества са включени в списъка по чл. 15, ал. 1, т. 1;
5. декларация за срока за защита на данните;
6. квитанция за платена такса съгласно тарифата по чл. 3.
(2) Специфичните изисквания към формата и съдържанието на информацията по ал. 1 се определят с наредбата по чл. 14, ал. 5.
(3) Данните от документацията се оценяват, когато са получени:
1. от официалните бази за изпитване на Националната служба за растителна защита и/или от бази на физически и юридически лица, одобрени от Националната служба за растителна защита - за данните по ал. 1, т. 2;
2. от лаборатории, притежаващи сертификат за оценено съответствие с Добрата лабораторна практика - за данните по ал. 1, т. 3 и 4.
(4) Когато данните, включени в документацията по ал. 1, т. 2, 3 и 4, са получени от чуждестранни бази и/или лаборатории, заявителят прилага копия на техните сертификати.
(5) При разрешаване на генеричен продукт заявителят представя и писмо за достъп до защитените данни, използвани при разрешаването на оригиналния продукт.
(6) Данните от документацията се оценяват съгласно единни принципи за оценка, определени с наредбата по чл. 14, ал. 5.
(7) Оценката на данните от документацията се извършва от ведомствата по чл. 15а, ал. 7.
(8) Министърът на земеделието и горите по предложение на Съвета по продуктите за растителна защита разрешава със заповед предлагането на пазара и употребата на продукт за растителна защита или прави мотивиран отказ. Отказът подлежи на обжалване по реда на Закона за Върховния административен съд.
Чл. 15д. (нов, доп. ДВ бр. 26/2006 г.) (1) Продукт за растителна защита, който е разрешен в държава - членка на Европейския съюз, се разрешава за предлагане на пазара и употреба в Република България чрез взаимно признаване на данни, когато:
1. активните вещества, които съдържа, са включени в списъка по чл. 15, ал. 1, т. 1;
2. агротехническите, растителнозащитните и климатичните условия, при които са получени данните за него, включително вредителите и културите, са подобни на тези в България.
(2) Изискванията към съдържанието на данните по ал. 1 се определят с наредбата по чл. 14, ал. 5.
(3) За разрешаване по ал. 1 заявителят заплаща такса съгласно тарифата по чл. 3.
(4) Оценката на данните от документацията се извършва от ведомствата по чл. 15а, ал. 7.
(5) Министърът на земеделието и горите по предложение на Съвета по продуктите за растителна защита разрешава със заповед предлагането на пазара и употребата на продукт за растителна защита или прави мотивиран отказ. Отказът подлежи на обжалване по реда на Закона за Върховния административен съд.
Чл. 15е. (нов, доп. ДВ бр. 26/2006 г.) (1) За разрешаване на допълнителни употреби на продукт за растителна защита заявителят представя в Националната служба за растителна защита данните за ефикасност и данните за остатъчни количества, които са свързани с допълнителните употреби.
(2) Специфичните изисквания към формата и съдържанието на информацията по ал. 1 се определят с наредбата по чл. 14, ал. 5.
(3) За разрешаване на допълнителни употреби на продукт за растителна защита по ал. 1 заявителят заплаща такса съгласно тарифата по чл. 3.
(4) Разрешаването на допълнителни употреби на продукт за растителна защита не удължава срока на разрешаването му.
(5) Научноизследователски институти в областта на земеделието, професионални потребители на продукти за растителна защита или техни асоциации, производители на продукти за растителна защита или техни асоциации и държавни административни структури, свързани със земеделието, могат да внесат предложение в Националната служба за растителна защита за разширяване на предназначението на разрешен продукт за растителна защита, когато разширяването е за минимална употреба.
(6) Редът за разрешаване на допълнителни употреби по ал. 1 и за разширяване на предназначението по ал. 5 се определя с наредбата по чл. 14, ал. 5.
Чл. 15ж. (нов, доп. ДВ бр. 26/2006 г.) (1) Лицата, които притежават разрешение за търговия с продукти за растителна защита по реда на чл. 23 и 23а, могат да кандидатстват за разрешаване на паралелен внос в Република България на продукт за растителна защита, разрешен в страната и в държава - членка на Европейския съюз.
(2) В случаите по ал. 1 лицата представят в Националната служба за растителна защита:
1. заявление съгласно чл. 15в, ал. 1;
2. етикет на продукта за растителна защита в държавата - членка на Европейския съюз, от която се осъществява паралелният внос, и проект на етикет за Република България;
3. квитанция за платена такса съгласно тарифата по чл. 3.
(3) Когато представените данни по ал. 2 са пълни, Националната служба за растителна защита прави оценка на идентичността на заявения за внасяне с разрешение в страната продукт за растителна защита, която представя в Съвета по продуктите за растителна защита в срок до два месеца.
(4) Продукт за растителна защита може да бъде заявен за паралелен внос, при условие че:
1. е разрешен в държава - членка на Европейския съюз;
2. активните му вещества са произведени от същия производител, както и активните вещества на разрешения в Република България продукт за растителна защита;
3. е произведен от същия производител, както и разрешеният в Република България продукт за растителна защита;
4. съставът на формулацията му е идентичен със състава на формулацията на разрешения в Република България продукт за растителна защита или е толкова сходен, че различията не влияят на ефикасността и безопасността на продукта за хората, животните и околната среда.
(5) Националната служба за растителна защита може да поиска допълнителна информация от производителя на разрешения в Република България продукт за растителна защита.
(6) Министърът на земеделието и горите по предложение на Съвета по продуктите за растителна защита разрешава със заповед паралелен внос на продукт за растителна защита или прави мотивиран отказ. Отказът подлежи на обжалване по реда на Закона за Върховния административен съд.
(7) Въз основа на заповедта по ал. 6 генералният директор на Националната служба за растителна защита издава на заявителя удостоверение, което е валидно до изтичане срока на разрешения в Република България продукт.
(8) Изисквания към съдържанието на информацията по ал. 2 се определят с наредбата по чл. 14, ал. 5.
Чл. 15з. (нов, доп. ДВ бр. 26/2006 г.) (1) За разрешаване на продукт за растителна защита, който съдържа съществуващи активни вещества, които не са включени в списъка по чл. 15, ал. 1, т. 1, но са нотифицирани за включване, заявителят представя в Националната служба за растителна защита следните документи:
1. заявление по чл. 15в, ал. 1;
2. данни за ефикасност въз основа на опити, извършени в Република България;
3. документация, включваща данни за:
а) остатъчните количества от продукта в растенията и растителните продукти;
б) физико-химичните свойства на продуктите за растителна защита, които са свързани с прилагането им;
в) методите за анализ на активните вещества, примесите и другите компоненти на продуктите за растителна защита и на остатъците от тях;
4. документация, включваща данни за оценка на токсикологичните и екотоксикологичните характеристики на активните вещества и на продукта за растителна защита;
5. проект на етикет;
6. квитанция за платена такса съгласно тарифата по чл. 3.
(2) Оценката на данните от документацията се извършва от ведомствата по чл. 15а, ал. 7.
(3) Министърът на земеделието и горите по предложение на Съвета по продуктите за растителна защита разрешава със заповед предлагането на пазара и употребата на продукт за растителна защита или прави мотивиран отказ. Отказът подлежи на обжалване по реда на Закона за Върховния административен съд.
(4) Разрешаването на продукт за растителна защита по ал. 1 е за срок три години.
(5) Ако по време на срока по ал. 4 активните вещества бъдат включени в списъка по чл. 15, ал. 1, т. 1, разрешаването на продукта за растителна защита се подновява съгласно чл. 15л. В този случай издаденото удостоверение за разрешаване е валидно до издаване на ново удостоверение.
(6) Когато до изтичането на срока по ал. 4 активните вещества още не са включени в списъка по чл. 15, ал. 1, т. 1, срокът за разрешаването на продукта за растителна защита се продължава служебно с три години.
(7) Изискванията към съдържанието на информацията по ал. 1 се определят с наредбата по чл. 14, ал. 5.
Чл. 15и. (нов, доп. ДВ бр. 26/2006 г.) (1) Продукт за растителна защита, който съдържа поне едно ново активно вещество, което не е включено в списъка по чл. 15, ал. 1, т. 1, може да бъде заявен за разрешаване в страната, ако новото активно вещество е нотифицирано за включване.
(2) За разрешаване на продукт за растителна защита, който съдържа нови активни вещества, които не са включени в списъка по чл. 15, ал. 1, т. 1, но са нотифицирани за включване, заявителят представя в Националната служба за растителна защита документация съгласно наредбата по чл. 14, ал. 5.
(3) Данните от документацията по ал. 2 се изготвят на базата на досието, което при нотифицирането е прието за пълно.
(4) Оценката на документацията по ал. 2 се извършва от ведомствата по чл. 15а, ал. 7.
(5) Министърът на земеделието и горите по предложение на Съвета по продуктите за растителна защита разрешава със заповед предлагането на пазара и употребата на продукт за растителна защита или прави мотивиран отказ. Отказът подлежи на обжалване по реда на Закона за Върховния административен съд.
(6) Продуктът за растителна защита по ал. 1 се разрешава за срок три години.
(7) За разрешаването по ал. 1 заявителят заплаща такса съгласно тарифата по чл. 3.
(8) Ако по време на срока по ал. 6 активните вещества бъдат включени в списъка по чл. 15, ал. 1, т. 1, разрешаването на продукта за растителна защита се подновява съгласно чл. 15л. В този случай издаденото удостоверение за разрешаване е валидно до издаване на ново удостоверение.
(9) Когато до изтичането на срока по ал. 6 активните вещества още не са включени в списъка по чл. 15, ал. 1, т. 1, срокът за разрешаването на продукта за растителна защита се продължава служебно с три години.
Чл. 15к.(нов, доп. ДВ бр. 26/2006 г.) Продуктите за растителна защита се разрешават за срок:
1. десет години, когато съдържат активни вещества, включени в списъка по чл. 15, ал. 1, т. 1;
2. три години, когато активните вещества са нотифицирани, не са включени в списъка по чл. 15, ал. 1, т. 1 и няма решение да не бъдат включени в него.
Чл. 15л. (нов, доп. ДВ бр. 26/2006 г.) (1) Продуктите за растителна защита, разрешени за предлагане на пазара и употреба, както и тези, които са разрешени по чл. 15з или 15и, подлежат на подновяване на разрешаването, когато активните вещества, които съдържат, бъдат включени в списъка по чл. 15, ал. 1, т. 1.
(2) За подновяване на разрешаването по ал. 1 заявителят представя в Националната служба за растителна защита заявление съгласно чл. 15в, ал. 1 и:
1. документация за идентичност на активното вещество, което се съдържа в продукта за растителна защита, с активното вещество, което е включено в списъка по чл. 15, ал. 1, т. 1, или писмено съгласие за достъп до данните, които са използвани при включване на активното вещество в списъка по чл. 15, ал. 1, т. 1;
2. квитанция за платена такса съгласно тарифата по чл. 3.
(3) Формата и съдържанието на данните по ал. 2, както и срокът за тяхната оценка, се определят с наредбата по чл. 14, ал. 5.
(4) Националната служба за растителна защита прави оценка за идентичност на активното вещество, което се съдържа в продукта за растителна защита, с активното вещество, което е включено в списъка по чл. 15, ал. 1, т. 1. Когато не бъде установена идентичност, се прилага чл. 15п, ал. 2, т. 2.
(5) При доказана идентичност по ал. 4 заявителят представя в Националната служба за растителна защита:
1. биологично досие, включващо оценка на риска за всяка предложена употреба, според условията и ограниченията, при които активното вещество е включено в списъка по чл. 15, ал. 1, т. 1;
2. досие на продукта на български език с резюме и оценка на представените данни за всяка предложена употреба, според условията и ограниченията, при които активното вещество е включено в списъка по чл. 15, ал. 1, т. 1;
3. квитанция за платена такса съгласно тарифата по чл. 3.
(6) Документите по ал. 5 се представят поотделно за всяка разрешена в Република България формулация.
(7) Формата и съдържанието на данните по ал. 5, както и срокът за тяхната оценка, се определят с наредбата по чл. 14, ал. 5.
(8) Данните от документацията се оценяват съгласно единни принципи за оценка, определени с наредбата по чл. 14, ал. 5.
(9) Оценката на данните от документацията се извършва от ведомствата по чл. 15а, ал. 7. Оценителите на документацията изготвят доклади, които представят пред Съвета по продуктите за растителна защита за изготвяне на предложение до министъра на земеделието и горите за подновяване на разрешаването на продукта за растителна защита или за прекратяване на срока на разрешаването.
(10) Когато продукт за растителна защита съдържа повече от едно активно вещество, разрешаването се подновява веднага след включването на едно от тях в списъка по чл. 15, ал. 1, т. 1, като се прилагат ал. 2, 3 и 4. Процедурата се прилага при включването на всяко следващо активно вещество в списъка по чл. 15, ал. 1, т. 1.
(11) След включването на всички активни вещества, които съдържа продуктът за растителна защита, в списъка по чл. 15, ал. 1, т. 1 и при доказана идентичност, се прилагат ал. 5, 6, 7, 8 и 9.
(12) Удостоверението за разрешаване, получено преди включването на активното вещество или вещества в списъка по чл. 15, ал. 1, т. 1, е валидно до:
1. издаване на новото удостоверение за разрешаване;
2. включване на поне едно от активните вещества в списъците по чл. 15, ал. 1, т. 2 или 3, при което се прилага чл. 15п, ал. 1, т. 2 или чл. 15п, ал. 2, т. 3;
3. доказана липса на идентичност по ал. 4;
4. прекратяването на срока по ал. 9.
Чл. 15м. (нов, доп. ДВ бр. 26/2006 г.) За продължаване срока на разрешаването, получено по реда на чл. 15г или подновено по реда на чл. 15л, заявителят трябва да представи в Националната служба за растителна защита заявление в 6-месечен срок преди изтичането на срока на издаденото удостоверение и да заплати такса съгласно тарифата по чл. 3.
Чл. 15н. (нов, доп. ДВ бр. 26/2006 г.) (1) По искане на заявителя генералният директор на Националната служба за растителна защита издава ново удостоверение: