Правна и икономическа информация

В този раздел ще публикуваме актуална правна и икономическа информация, както и текстове на закони, наредби, инструкции, формуляри, бланки и други полезни документи .

ЗАКОН 
ЗА "ДЪРЖАВЕН ВЕСТНИК" 
(Обн., ДВ, бр. 89 от 06.10.1995 г.; попр., бр. 92 от 17.10.1995 г.; доп., бр. 123 от 1997 г.; изм. и доп., бр. 56 от 1999 г.; изм., бр. 1 от 2000 г., бр. 97 от 2001 г.; изм. и доп., бр. 9 от 2003 г.; изм., бр. 42 от 2003 г.; изм. и доп., бр. 31 от 08.04.2005 г., изм. ДВ бр. 36/2006 г.)

Чл. 1. (1) (Изм., ДВ, бр. 31 от 2005 г.) "Държавен вестник" е официално издание на Република България.
(2) "Държавен вестник" се издава от Народното събрание.
Чл. 2. (1) Издаването на "Държавен вестник" се подготвя и извършва от редакцията под контрола на председателя на Народното събрание.
(2) (Изм., ДВ, бр. 9 от 2003 г.) Редакцията на "Държавен вестник" е дирекция към Народното събрание и се издържа от набраните средства по бюджет като второстепенен разпоредител.
(3) Главният редактор на "Държвен вестник" се назначава и освобождава от председателя на Народното събрание.
Чл. 3. "Държавен вестник" има официален и неофициален раздел.
Чл. 4. (1) В официалния раздел на "Държавен вестник" се обнародват:
1. актовете, приети с национален референдум;
2. Конституцията;
3. кодексите, законите, решенията, декларациите и обръщенията на Великото народно събрание и на Народното събрание;
4. правилникът за организацията и дейността на Великото народно събрание и на Народното събрание;
5. указите на президента на републиката, с изключение на указите по чл. 98, т. 9, 10, 11 и 12 и по чл. 102, ал. 3, т. 5 от Конституцията;
6. решенията на Конституционния съд заедно с мотивите към тях, а когато председателят на Конституционния съд прецени - и определения на съда заедно с мотивите към тях;
7. (отм., ДВ, бр. 9 от 2003 г.);
8. (попр., ДВ, бр. 92 от 17.10.1995 г.) постановленията, правилниците и наредбите на Министерския съвет, а когато министър-председателят прецени - и разпореждания и решения на Министерския съвет;
9. международните договори на Република България;
10. правилниците, наредбите и инструкциите на министрите;
11. решенията на Върховния административен съд, с които се отменят нормативни актове на Министерския съвет и на министрите;
12. (изм., ДВ, бр. 9 от 2003 г.) нормативните актове на други държавни органи, когато това е изрично предвидено в закон.
(2) Законите се обнародват заедно с указите на президента на републиката за обнародването им.
(3) В официалния раздел актовете се подреждат по реда на тяхното изброяване в ал. 1. Актовете от един и същи вид се обнародват по реда на датите на приемането им, а когато са приети на една и съща дата - по реда на постъпването им за обнародване в редакцията на "Държавен вестник".
Чл. 5. (1) (Изм., ДВ, бр. 97 от 2001 г.; доп., бр. 31 от 2005 г.) Международните договори, подлежащи на обнародване, се представят (включително и на магнитен носител) и обнародват в "Държавен вестник" в 15-дневен срок от датата на влизането им в сила по отношение на Република България.
(2) Когато датата на влизането в сила на международния договор е предварително известна, той може да бъде обнародван и преди или в деня на влизането му в сила.
(3) Международните договори се обнародват с направените от Република България резерви и тълкувателни декларации. Обнародват се и оттеглянето на резерви и декларации към международни договори.
(4) Българският текст, оригинален или в превод, на предлагания за обнародване международен договор се удостоверява от министъра на външните работи или от ръководителя на ведомството, което го е сключило, или от упълномощено от тях лице.
(5) (Нова, ДВ, бр. 31 от 2005 г.) В съпроводителното писмо с искане за обнародване на международния договор се посочват законът за ратифициране на международния договор и броят на "Държавен вестник", в който е обнародван, или се представя копие от решението на Министерския съвет за утвърждаване на акта, както и датата на влизане в сила на договора за Република България.
(6) (Нова, ДВ, бр. 31 от 2005 г.) Когато международният договор е двустранен, се посочват и името и длъжността на подписалите го за всяка от страните.
Чл. 6. (1) (Предишен текст на чл 6, ДВ, бр. 9 от 2003 г.) Към "Държавен вестник" може да се издава притурка с по-ограничен тираж, изрично посочена в съответния брой на вестника, в която се обнародват обемисти международни договори, сборници от международни договори или от други нормативни актове. Обнародването в притурката има същото правно значение, както и обнародването в "Държавен вестник".
(2) (Нова, ДВ, бр. 9 от 2003 г.) Разходите по отпечатването на притурката по ал. 1 са за сметка на органа, по чието предложение тя се издава.
Чл. 7. (1) (Изм., ДВ, бр. 9 от 2003 г.; доп., бр. 31 от 2005 г.) В неофициалния раздел на "Държавен вестник" се обнародват разпорежданията на председателя на Народното събрание по чл. 9, ал. 2 и чл. 15, индивидуалните административни актове на министри и на ръководители на държавни и общински органи, обявления и съобщения на министерства, други ведомства, академии, висши училища и научни институти, общини, призовки на съдилища, съдебни решения, покани за свикване на събрания с приложени към тях протоколи за свикването и други известия, когато тяхното обнародване е предвидено в закон или в нормативен акт на Министерския съвет, съобщения на редакцията на "Държавен вестник".
(2) (Нова, ДВ, бр. 56 от 1999 г., изм. ДВ бр. 36/2006 г.)  В неофициалния раздел се създава рубрика - Бюлетин за обществени поръчки, в който се публикуват:
1. информациите на възложителите за планираните обществени поръчки през годината по чл. 10 от Закона за обществените поръчки и за предоставяне на концесии по Закона за концесиите;
2. поканите за участие в процедура за възлагане на обществена поръчка;
3. списък на лицата, които възложителите могат да използват като външни експерти.
(2) (Нова, ДВ, бр. 56 от 1999 г.; изм., бр. 31 от 2005 г. - в сила от 01.05.2005 г.) Обявленията за възлагане на обществени поръчки по Закона за обществените поръчки се обнародват в електронната страница на "Държавен вестник".
(3) (Нова, ДВ, бр. 31 от 2005 г.) В последния брой за годината се обнародват годишното съдържание и азбучник на вестника.
(4) (Предишна ал. 2, изм., ДВ, бр. 56 от 1999 г.; предишна ал. 3, бр. 31 от 2005 г.) В "Държавен вестник" не могат да се публикуват обявления, съобщения и покани с рекламен или с търговски характер.
(5) (Предишна ал. 3, изм., ДВ, бр. 56 от 1999 г.; изм., бр. 9 от 2003 г.; предишна ал. 4, бр. 31 от 2005 г.) Актовете в неофициалния раздел се подреждат по реда на тяхното изброяване в ал. 1.
Чл. 8. Председателят на Народното събрание утвърждава:
1. формата, обема, годишния тираж и графичното оформление на "Държавен вестник", както и на притурките към него;
2. екземплярите от всеки пореден брой и на цели годишни течения, които задължително се съхраняват в редакцията на "Държавен вестник";
3. безплатните екземпляри и реда за тяхното разпределение.
Чл. 9. (1) Обнародването на актовете в официалния раздел е безплатно.
(2) За обнародване на обявленията, съобщенията, поканите и другите известия в неофициалния раздел се заплаща такса, чийто размер се определя от председателя на Народното събрание с разпореждане.
(3) (Отм., ДВ, бр. 9 от 2003 г.).
Чл. 10. (1) (Доп., ДВ, бр. 31 от 2005 г.) За обнародването на актовете в официалния раздел и на известията в неофициалния раздел се представя текстът на съответния акт или известие и документът за внесена такса по чл. 9, ал. 2, приложени към съпроводително писмо с искане за обнародване. Искането се подписва от ръководителя на органа или организацията, чийто акт или известие се предлага за обнародване, или от упълномощено от него лице, като върху него се полага и печатът на органа или организацията.
(2) (Изм., ДВ, бр. 31 от 2005 г.) В съпроводителното писмо се посочват правното основание за обнародването, длъжностните лица, отговорни за техническото съгласуване на текста преди обнародването му, и телефон за връзка.
(3) При подготовката на текстовете на актовете за обнародване редакцията изисква съдействието на длъжностните лица по ал. 2 за отстраняването на техническите несъответствия или грешки в тях.
(4) Поправките на грешки в обнародваните актове се обнародват в съответния раздел на "Държавен вестник", в който е бил обнародван актът, чиято поправка се прави.
Чл. 11. Представените в редакцията на "Държавен вестник" актове и известия се обнародват, както следва:
1. актовете в официалния раздел - в 15-дневен срок от постъпването им, доколкото друг срок не следва от Конституцията или закон;
2. (изм., ДВ, бр. 9 от 2003 г.) обявленията, съобщенията, призовките и другите известия - в срока, предвиден в съответния закон или нормативен акт на Министерския съвет, но не по-късно от три месеца от постъпването им.
Чл. 12. (1) "Държавен вестник" се издава в редовни броеве всеки вторник и петък от седмицата, когато тези дни са работни.
(2) (Попр., ДВ, бр. 92 от 1995 г.) Извънредни броеве на "Държавен вестник" могат да се издават както в дните по ал. 1, така и в други дни от седмицата, включително и в неработни дни. Разрешение за издаване на извънреден брой на "Държавен вестник" се дава от председателя на Народното събрание по негова преценка, по искане на президента на републиката, както и на министър-председателя.
Чл. 13. (1) (Изм., ДВ, бр. 9 от 2003 г.) Приходите от продажбата на "Държавен вестник", от таксите за обнародване на актовете по чл. 7 в неофициалния раздел и от друга съпътстваща издаването му дейност се набират по бюджета на редакцията на "Държавен вестник" като второстепенен разпоредител.
(2) (Доп., ДВ, бр. 123 от 1997 г.; изм., бр. 1 от 2000 г.) Набраните средства по ал. 1 се разходват за издаване и издръжка на редакцията на "Държавен вестник" както и за други научни, изследователски, издателски и информационни дейности, включително свързаните с тях доставки на стоки и предоставяне на услуги по ред, определен от председателя на Народното събрание.
(3) (Изм., ДВ, бр. 9 от 2003 г.; отм., бр. 42 от 2003 г.).
Чл. 14. (Изм., ДВ, бр. 9 от 2003 г.) Отчетът за изпълнението на бюджета на "Държавен вестник" се включва и се приема с отчета за изпълнението на бюджета на Народното събрание за съответната година.
Чл. 15. (1) (Доп., ДВ, бр. 9 от 2003 г.) Цената на отделен брой "Държавен вестник", както и цената на абонамента се определя от председателя на Народното събрание с разпореждане.
(2) (Отм., ДВ, бр. 9 от 2003 г.).
(3) (Отм., ДВ, бр. 9 от 2003 г.).
Чл. 16. "Държавен вестник" се разпространява чрез абонамент и ръчна продажба.

Заключителни разпоредби

§ 1. Този закон отменя Указ № 2948 за "Държавен вестник" (обн., ДВ, бр. 101 от 1974 г.; изм., бр. 18 от 1989 г. и бр. 41 от 1995 г.) и влиза в сила един месец след обнародването му в "Държавен вестник".
§ 2. Изпълнението на закона се възлага на председателя на Народното събрание.
Законът е приет от 37-о Народно събрание на 21 септември 1995 г. и е подпечатан с държавния печат.

ЗАКОН 
за изменение и допълнение на Закона за "Държавен вестник" 
(Обн., ДВ, бр. 31 от 08.04.2005 г.)

Заключителни разпоредби
§ 5. (В сила от 1 май 2005 г.) В Закона за обществените поръчки (обн., ДВ, бр. 28 от 2004 г.; изм., бр. 53 от 2004 г.) се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 23, ал. 1 и 2 след думите "обнародване в" се добавя "електронната страница на".
2. В чл. 27:
а) алинея 2 се изменя така:
"(2) Обявлението за обществена поръчка се изпраща в електронен вид и се обнародва в електронната страница на "Държавен вестник" до 5 дни след изпращането му.";
б) в ал. 3 изречение второ се изменя така: "В публикацията се посочват най-малко обектът на обществената поръчка и датата на обнародване на обявлението в електронната страница на "Държавен вестник" и не може да се включва информация, която не се съдържа в обявлението."
3. В чл. 64, ал. 1 след думата "обнародване" се добавя "в електронната му страница".
4. В чл. 65, ал. 3, изречение второ след думите "обнародване в" се добавя "електронната страница на".
5. В чл. 76:
а) в ал. 1 след думата "обнародване" се добавя "в електронната му страница";
б) в ал. 4 думите "задължително и по факс" се заличават, а след думите "обнародва в" се добавя "електронната страница на".
6. В чл. 86, ал. 1 след думата "обнародване" се добавя "в електронната му страница".
7. В чл. 97, ал. 1 след думата "обнародване" се добавя "в електронната му страница".
8. В чл. 105, ал. 4 след думите "обнародване в" се добавя "електронната страница на".
9. В чл. 109 след думите "обнародване в" се добавя "електронната страница на".
§ 6. Министерският съвет в срок до 1 май 2005 г. привежда в съответствие с този закон подзаконовите нормативни актове по прилагането на Закона за обществените поръчки.
§ 7. Параграф 3, т. 2 и § 5 влизат в сила от 1 май 2005 г.
 
Законът е приет от ХХХIХ Народно събрание на 30 март 2005 г. и е подпечатан с официалния печат на Народното събрание.
= (*) -

Съдържание